آموزش عالی در رفسنجان : شهر رفسنجان دارای مجموعه بزرگی از مراکز علمی و آموزشی است باتوجه به وجود شش مرکز دانشگاهی چون دانشگاههای علوم پزشکی ، دانشگاه ولیعصر (عج) ، دانشگاه آزاد اسلامی ، مرکز آموزش عالی کار و مرکز آموزش عالی علامه جعفری و حدود 14 هزار دانشجو این شهر را شهری دانشگاهی نامید.

دیدنی ها و جاذبه های تاریخی و گردشگری رفسنجان

1.مجموعه حاج آقا علی : این مجموعه نمونه ای زیبا و باشکوه از معماری عصر قاجار بوده و در روستای قاسم آباد واقع است ؛ شامل هشت قسمت بازار ، آب انبار ، مسجد ، کاروانسرا ، حمام ، حسینیه و یخدان است.قدمت این بنا به 1300 سال میرسد.

 

 

 

2.کاروانسرای شاه عباسی : در مرکز شهر (میدان شهید میرافضلی) با زیربنای 3000 مترمربع واقع شده و مربوط به اواخر دوره صفوی است.

 

3.باد گیر معین : باد گیر معین باقیمانده عمارت معین میباشد.

ترکیب مصالح مصرفی از خشت خام ، چوب ، کاهگل ، آجر و با کتیبه های گچی و فرم دهی به آجرها ساخته شده است.ارتفاع باد گیر 16 متر ، موقعیت بادگیر در شرق خیابان بنفشه بین خیابان شریعتی و خیابان عدالت واقع شده است.

4.موزه مردم شناسی : این موزه در خیابان شهید بهشتی واقع شده و کاربری سابق آن حمام بوده ، درهای قدیمی با دستگیره های مخصوص ، مجسمه هایی که پوشش مردان و زنان قدیم را به نمایش گذاشته اند.


 

 

 

5.مجموعه فرهنگی ، ورزشی و خدماتی موزه رفسنجان : این مجموعه در شمال غربی رفسنجان و در جوار بلوار مدرس قرار دارد.وسعت بوستان 30 هکتار و زیربنای بخش فرهنگی 10 هزار مترمربع که شامل محلی برای نگهداری و پژوهشکده اسناد ، بخش اداری ، کتابخانه ،مسجد ، رستوران و آمفی تئاتر و موزه گرانبهایی است که تماشاگه تاریخ معاصر ایران است.

6.دره راگه : این دره در جنوب شرقی رفسنجان قرار دارد با طول 20 کیلومتر ، عرض 180 متر و عمق 70 متر که در آن رودخانه گیودری جریان دارد ، عمر این دره به 20 هزار سال میرسد.

 

درباره دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

پس از پيروزی انقلاب اسلامی در راستای سياستهای دولت جمهوری اسلامی برای گسترش آموزش پزشکی, خدمت رسانی بيشتر و بهتر و تمرکززدايی نعمت های فراوانی در سطح کشور حاصل شد که يکی از نعمات بی شمار و قابل ستايش انقلاب اسلامی در استان کرمان تاسيس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی رفسنجان می باشد اين دانشگاه در سال 1365 جهت برآورده شدن اهداف فوق آغاز به کار کرد در ابتدای امر با پذيرش دانشجو تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی کرمان در رشته پرستاری و پزشکی فعاليت نمود. تا اين که در سال 1370 استقلال يافت و با عنوان دانشکده علوم پزشکی ادامه فعاليت داد و نهايتا” در سال 1371 موافقت اصولی برای تبديل دانشکده به دانشگاه به عمل آمده و دانشکده علوم پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی رفسنجان مبدل شد. اين دانشگاه دارای چهار حوزه معاونت و هشت حوزه مديريت می باشد که معاونتها شامل معاونت پشتيبانی, معاونت درمان و دارو, معاونت بهداشتی و معاونت آموزشی, پژوهشی, دانشجويی و فرهنگی می باشد و حوزه های مديريت نيز شامل آموزشی, پژوهشی, دانشجويی, اداری, مالی, تشکيلات و بودجه برنامه ای, دارو غذا ودرمان می باشند. شوراهای دانشگاه شامل شورای دانشگاه, شورای آموزشی, شورای فرهنگی و شورای پژوهشی است و دانشکده های تابعه شامل پزشکی, دندانپزشکی و پرستاری و مامايی و پيراپزشکی هستند که آموزش دانشجويان رشته پزشکی, دندانپزشکی, پرستاری, مامايی, راديولوژی, علوم آزمايشگاهی, هوشبری, اتاق عمل را بر عهده دارند اعضای هيئت علمی در اين دانشگاه حدود 144 نفر هستند و تا کنون در حدود 5000 نفر در رشته های فوق الذکر فارغ التحصيل شده اند. از نقطه نظر کيفيت آموزشی در اين دانشگاه می توان به کثرت قبولی فارغ التحصيلان اين دانشگاه آزمونهای ورودی به مقاطع بالاتر اشاره کرد ضمن اينکه در شهريور ماه سال 1381 اين دانشگاه در امتحان جامع علوم پايه پزشکی در بين دانشگاههای شرکت کننده کمتر از 50 نفر, رتبه اول و در بين کل دانشگاهها ی علوم پزشکی کشور رتبه دوم را کسب نموده و در سال 1379 نيز مقام دوم را در سطح کشور کسب کرده است. مراکز آموزشی درمانی و بيمارستانی شامل بيمارستان حضرت علی ابن ابيطالب (ع), بيمارستان مرادی , زايشگاه نيک نفس, 12 مرکز بهداشتی و درمانی شهری, 18 مرکز بهداشتی درمانی روستايی, مرکز تسهيلات زايمان, مرکز فوريتهای پزشکی, پايگاه بهداشتی مرکز کنترل و نظارت بر مواد غذايی و آشاميدنی و..... می باشد. مراکز خوابگاهی شامل: خوابگاه امين(دختران), خوابگاه امام (پسران) و خوابگاه متاهلين می باشد. همچنين مراکز آموزشی ديگری شامل دبيرستان بهياری و آموزشگاه بهورزی نيز زير مجموعه اين دانشگاه هستند و از جهت امکانات ورزشی کارکنان و دانشجويان يک مجموعه ورزشی مجهز به سالن بدنسازی, سالن چند منظوره واليبال, بسکتبال, فوتسال, بدمينتون, سالن تنيس روی ميز و ورزشهای رزمی و يک زمين چمن در اختيار دانشجويان و کارکنان قرار دارد.

 

<